Kui leidsid hea raamatu, loe seda andumusega ja kallista iga tarka mõtet, seisata imetledes väljenduse ilu ja tõe sügavuse ning põhimõtete ülluse ees; selline sõprus väärib eluaegset ustavust.
(T. Tüür)

teisipäev, 18. oktoober 2011

Raamatukogupäevad 2011


Kohtume raamatukogus!

Traditsioonilised raamatukogupäevad 20.-30. oktoobrini toimuvad sel aastal moto “Kohtume raamatukogus!” all.

Eesmärgiks ikka ja jälle osutada raamatukogule kui kultuuri ja harituse kõige laiema leviku eeldusele. Juba 1864. aastal kirjutas J. W. Jannsen, et raamatukogu peab olema igas suuremas keskuses, sest raamatukogu on kooli kõrval see, kes õpetab rahvast lugema. Viis aastat hiljem julges Fr. R. Kreutzwald nõuda, et raamatukogu peab olema igas vallas, sest muidu pole lugemisvara küllalt lähedal ja kättesaadav.

Raamatukogu lugemisvajaduse rahuldajana, infoandajana, netiväravana, kohtumispaigana, mängutoana, näitusegaleriina jne. püsib kindlasti ka edaspidi, sest nagu kirjutas “Eesti Postimees” juba 1878. aastal “Iga rahvas, kes hariduse kõrgemale järjele on jõudnud, kui seda igapäevane kõhutäitmine üksi nõuab, tunneb ihaldamist raamatu saamise ja lugemise järele.”

Tänapäevases kiiresti muutuvas ja arenevas maailmas, kus uus meedia haarab meie elus ja igapäevatoimingutes järjest suuremat osa, võib tekkida küsimus “Kui kaua raamatukogud endisel kujul veel üldse püsivad?”. Sarnaseid küsimusi esitati 100 aastat tagasi seoses filmi ja televisiooni tulekuga ka teatri kohta. Usun, et nii nagu teater on oma rolli säilitanud, samuti püsivad ka raamatukogud. Jah, kindlasti tuleb ka meil, raamatukogudel, ajaga sammu pidada ja pakkuda traditsiooniliste raamatukoguteenuste kõrval uusi, tänapäevaseid võimalusi. Kiired muutused ja arengud kogu ühiskonnas seavad ka meile suuremad väljakutsed.

Tänane raamatukogu on kohtumispaik kõigile ja kõigega, mis mingilgi kujul mingile andmekandjale jäädvustatud või internetiavarustesse toodetud.

Raamatukogupäevade ajal toimub raamatukogudes kindlasti rida huvitavaid üritusi, mida tasuks külastada. Siinkohal tahaks välja tuua kolm kuupäeva, millele tähelepanu pöörata.

20. oktoobril on ettelugemise päev – see on austusavaldus asendamatule sõbrale – raamatule. Ettelugemisel on aegade jooksul läbiproovitud toime, mis on hea nii hingele kui vaimule. Ettelugemine on kooslugemine, koosmõtlemine, ühtekuuluvus. Koos loetud raamat seob – nii vanu kui noori, nii raamatusõpru kui raamatuvõõraid, nii kokkuhoidjaid kui teelahkmel inimesi. Ette ei pea lugema ainult lastele, ette võib lugeda ka emale-isale või vanaemale-vanaisale, kes ise enam lugeda ei näe. Ette lugeda võib niisama lusti pärast või selle pärast, et lihtsalt koos olla. Ette võib lugeda kõike – muinasjutte ja niisama jutte, luuletusi ja anekdoote, kasvõi uudiseid ajalehest – peaasi, et kuulajaid leidub.

23. oktoobril on Eesti raamatu päev, mis tuletab meelde, et Eesti raamat oli, on ja jääb üheks meie ülimaks kultuuriväärtuseks.

Infokirjaoskuse päeval, 25. oktoobril on raamatukogudes võimalik tutvust teha andmebaasidega, uute ja vajalike teadmistega, esimest korda e-lugeri ja e-raamatuga, uute tehniliste vahenditega.


Nii et – kohtume raamatukogus! Ja mitte ainult raamatukogupäevade ajal.

Kus lugemishuvi kõige suurem, seal raamatukogu kõige lähem!


Lea Rand

Toila Raamatukogu juhataja

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse liige

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar